Sākumlapa / Pēcdrukas apstrāde/ Lakošana poligrāfijā
Poligrāfijas produkcijas lakošana ir viens no izplatītākajiem poligrāfijas produkcijas pēcdrukas apstrādes veidiem. Lakošanas popularitāte izskaidrojama ar plašām dekorēšanas, neparastu vizuālo efektu radīšanas iespējām un labu aizsargfunkciju.
No 30 EUR (cena var mainīties atkarība no daudzuma, izmēra, materiāla utt.)
Ofseta lakas tiek uzklātas tāpat, kā notiek tā pat kā krāsas no ofseta mašīnas drukas sekcijas. Lakojot var izmantot matēto vai glancēto ofseta laku. Kā visas lakas, ofseta laka paaugstina aizsardzību no nelabvēlīgu ārējo apstākļu iedarbības un novērš ātru krāsas slāņa nodilumu. Lakošana ar ofseta laku ir salīdzinoši lēts poligrāfijas produkcijas lakošanas veids, tāpēc tas ir tik izplatīts.
Ofseta lakošana atšķiras ar lielu lakas klāšanas ātrumu un nenozīmīgu pārklājuma biezumu, kas parasti nepaaugstina papīra blīvumu.
UD-lakas uzklāšanai drukas mašīnai jābūt speciālai lakošanas sekcijai. UD-lakai ir praktiski tās pašas īpašības, kas ofseta lakai. Lakas ne tikai nodrošina iespiedprodukcijas aizsardzību no dažādiem negatīviem faktoriem, bet arī palielina krāsu piesātinātību, dod krāsām un toņiem spilgtumu, padara attēlus kontrastainākus. Pie daļējas UD lakošanas palīdzēs izcelt atsevišķas noformējuma detaļas, piesaistot tām papildus uzmanību.
Šīs lakas īpašība ir tā, ka drukāto loksni pēc lakošanas nav nepieciešams ilgstoši žāvēt un tā ir praktiski uzreiz gatava nākošajai pēcdrukas apstrādei. Vēl jāatzīmē, ka šīs lakas ne tikai ātri žūst, bet arī paātrina krāsas fiksāciju uz apdrukājamā materiāla un ar laiku nepaliek dzeltenas.
UV-laku var klāt ļoti plānā, kā arī diezgan biezā kārtā. Lakošanā tiek izmantoti speciāli sveķi, kas sacietē UV- starojuma iedarbībā. Laka tiek uzklāta ar speciālām drukas mašīnām, diezgan bieži UV-lakošanu veic trafareta drukas veidā, parasti nelielām tirāžām. UV-lakošanā var izmantot kā matētās, tā arī glancētās lakas. Pēdējā laikā plašu popularitāti ieguvusi UV-lakošana izmantojot glitterus. Veicot glitera lakošanu, lakas sastāvā ietilpst daudzveidīgi un daudzkrāsaini spīdumi. Atkarībā no spīdumu daudzuma, izmēra un krāsu gammas var iegūt visdažādākos vizuālos efektus, kuri spēj dot gatavai produkcijai spilgtu, neatkārtojamu un neaizmirstamu ārējo izskatu.
Daļēja UV-lakošana ir viens no populārākiem iespiedprodukcijas lakošanas veidiem. Fragmentāra UV-lakošana pamanāmi izceļ svarīgākos dizaina elementus, padarot tos izteiktus un pamanāmākus.
Pilnīgā UV-lakošanā laka tiek uzklāta uz visu produkcijas virsmu. Ar pilnīgu lakošanu tiek izgatavoti vāki, mapes, atklātnes un cita poligrāfijas produkcija.
UV lakošana atšķiras no citiem lakošanas veidiem ar to, ka šī laka nodrošina ļoti augstu blīvuma slāni, kuru pat var salīdzināt ar laminēšanu.
Lakošana ir lakas pārklājumu veidošana uz poligrāfijas izstrādājuma virsmas. Lakas kārtiņa pasargā virsmu no nelabvēlīgu ārējo apstākļu iedarbības, kā arī uzlabo produkcijas izskatu.
Lakošana var būt pilnīga vai daļēja. Pie pilnīgas lakošanas viss drukas lauks tiek pārklāts ar laku, pie daļējas – laku izmanto detaļu izcelšanai. Lakošanā izmanto glancēto vai matēto laku. Glancēta laka pastiprina krāsu efektu, spilgtumu un produkcijai ir krāsaināks skats. Matēta laka produkcijai dod iespēju izvairīties no atspulgiem un iespiedprodukcija izskatīsies eleganti. Eksistē daudz interesantu variantu vienlaicīgai dažādu laku izmantošanai: matēta un glancētā laka, glancētā un perlamutra laka, matēta un glancētā laka ar glitteriem vai pigmentiem utt. Pēdējā laikā arvien plašāku izplatību iegūst lakas ar dažādām aromātiskām piedevām.
Lakas tiek iedalītas trijos pamattipos: ofseta (eļļas) laka, ūdens dispersijas laka (UD) un ultravioletās cietēšanas laka (UV). Lakas atšķiras ar ķīmisko sastāvu un uzklāšanas tehnoloģiju. Eļļas lakas pārsvarā nostiprinās oksidatīvā polimerizācijā, ūdens dispersijas laka iesūcas un iztvaiko, ultravioletās cietēšanas laka polimerizējas ultravioleto staru iedarbībā.
Lakošanas pakalpojuma izmaksas tiek aprēķinātas individuāli atkarībā no lakošanas veida, apdrukas lauka formāta, tirāžas, sarežģītības pakāpes un citiem faktoriem.